Ad Unit (Iklan) BIG

iOS Güncellemelerini Hemen Yüklemeyin !

iOS kullanıcılarının bildiği üzere Apple, her yıl Eylül- Ekim ayında yeni iPhone cihazlarıyla beraber yeni iOS sürümlerini de kullanıcılarının kullanımına sürüyor. Bu sürüm güncellemeleriyle birlikte iPhone cihazlarınıza yeni yeni özellikler ilave ediyor. Peki bu yeni sürüm güncellemelerini hemen yüklememizin zararları var mı ? Bu konuya değinelim biraz...

iOS Güncellemelerini Hemen Yüklemeyin !


Bildiğiniz gibi Apple, çok kısa bir süre önce iOS 14 sürümüyle karşımızda çıktı. iOS 14’ün özellikleri yazımızda cihazınıza gelen yeni özelliklerden bahsetmiştik. Kimileri için heyecan verici özelliklerin bulunduğu kimileri için ise güncellemenin kayda değer özellikler sunmadığını söyleyebiliriz. Güncellemeyi cihazınıza yüklemek tamamen size kalmış bişey olsa da, bizim sizlere tavsiyemiz güncellemeyi hemen yüklememeniz. Apple her ne kadar güncellemeleri hemen yüklemeye teşvik etse de bu her zaman iyi sonuçlar doğurmayabiliyor.

Her yeni sunulan güncelleme ( iOS 14, iOS 13 vs vs ) bütün bir yıl üzerinde çalışılıp her noktasıyla ele alınan bir işlemden geçiyor. Bunun üzerine yeni özellikler de eklenince, sonuçlar beklenildiği kadar iyi olmayabiliyor. Ki iOS kullanıcısı iseniz, yüklediğiniz bu ilk güncellemelerden sonra cihazınızda çeşitli sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Mesela en büyük sorunlardan biri pil performansı. Her yeni sürümde ilk başlarda pil performansı kötü sonuçlar vererek şarjın çabuk bitmesine sebep oluyor. Bir diğeri de üçüncü parti uygulamaların yeni iOS sürümüne uyumsuz olması. Bu durumda da uygulamalardan sürekli hata alıyorsunuz. Bu gibi sorunları siz deneyimleyerek çoğaltabilirsiniz.

Saydığımız veya yaşadığınız bu sorunlar tabi ki kalıcı değil. Fakat ilk sürümlerde bunları yaşamanız kaçınılmaz. Bu da ister istemez cihazınızın ömrüne ufak da olsa etki etmekte. Peki ne yapmalı ? İşte bu konuda bizim sizlere tavsiyemiz yeni iOS sürümü çıktığında hemen geçiş yapmamanız. En son çıkan iOS 14 sürümünü değil de daha sonra çıkacak olan iOS 14.2 veya daha sonraki sürümleri yüklemeniz daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde büyük ölçüde sorunların giderilmiş sürümleri kullanmış olacaksınız.

Ayrıca güncellemeyi de doğru yapmanızı tavsiye ederiz. Doğrudan kastımız, temiz kurulum diye adlandırdığımız kurulum ile yapmanız. En temiz kurulum, İPSW dosyasını iTunes yardımı ile cihazınıza yüklemeniz. Tabi bunun için yedeğinizi almanızı tavsiye ederiz. Zira sıfırdan yükleyeceğiniz için bilgileriniz ve verileriniz cihazınızdan silinecek. Bunlara da alacağınız yedek ile geri kavuşabilirsiniz.

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz. Yeni sürüm gelir gelmez cihazınıza yüklüyor musunuz ? Yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz...
En yeni Daha eski

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Yeni Yazılar E-Postanda . . !